V jesennom období sú naše deti náchylné na choroby, pretože prichádza zmena počasia a dieťa po lete nastupuje do školských zariadení, kde čelí rozličným vírusom. Ako proti nim bojovať, ako zlepšiť a zvýšiť imunitu dieťaťa? Overené spôsoby, ako to robím ja a ako nám to funguje sa dočítate nižšie.
V jesennom období sú naše deti náchylné na choroby, pretože prichádza zmena počasia a dieťa po lete nastupuje do školských zariadení, kde čelí rozličným vírusom. Ako proti nim bojovať, ako zlepšiť a zvýšiť imunitu dieťaťa? Overené spôsoby, ako to robím ja a ako nám to funguje sa dočítate nižšie. |
Postup prípravy
- Som presvedčená o tom, že imunita detí, ale aj dospelých sa buduje v črevnej mikroflóre. Strava tvorí väčšinové percento toho, ako je na tom dieťa zdravotne. Častokrát za škôlkárskymi chorobami stojí strava. Dieťa si doma "piplete", zdravo a kvalitne mu varíte a príde do škôlky, kde sa začne vo veľkom stretávať s pravidelnými dávkami bieleho cukru, múky či nie moc šťastnými kombináciami jedál. Zrazu telo musí začať riešiť a spracovávať toto a nestíha sa zameriavať na to podstatné a to bacile či vírusy. Telo je oslabené, nie je v pohotovosti a aj to má za následok neskutočný kolotoč, tri dni v škôlke, dva týždne doma a stále dokola. Chápem, že táto situácia nie je veľmi riešiteľná, pokým nemáte možnosti riešiť súkromnú škôlku s lepšou stravou. Snažte sa imunitu posilniť aspoň za ten čas, ktorý máte dieťa doma pomimo škôlky a dokážete to ovplyvniť.
- Snažte sa do detí dostať čo najviac zeleniny, či už čerstvej/parenej/ alebo varenej. Výborným štartovačom imunity je obyčajná mrkva. Ak nemáte svoje zásoby, nebojte sa ju aj kúpiť, ideálne slovenskú. Strúhajte im ju na chlieb s maslom, alebo lučinou, poriadne ju vtrite. Robte deťom ku každému jedlu čestvé šaláty či už z mrkvy alebo reďkovky. Odšťavujte šťavy najideálnejšie zeleninové, výborná je mrkvová. Pre chuť môžete pridať jabĺčko, trochu medu a citrónovej šťavy. Odšťavené šťavy obsahujú obrovské množstvo vitamínov, ktoré sa ihneď vstrebávajú. Ideálne vypiť do 15 min od odšťavenia. Šťavy ideálne riediť vodou, nakoľko sú veľmi silné 1:1. Môžete pridať aj cviklu, ale vo velmi malinkom pomere a potom šťavu zriediť 1:3. Cvikla pôsobí silno detoxikačne a môže viac uškodiť, ako pomôcť. U detí sa šťavami nesmie robiť nejaká dlhodobá kúra, ako u dospelého na detoxikáciu. Majú byť len doplnok stravy nie každý deň podávané a nie viac ako 1x denne hlavne u malých detí. Ja to zvyknem striedať aj so smoothie, či inými formami a veľmi slabé. Všetko treba prispôsobiť detskej dávke a dbať na to, aby neboli zaťažené mladučké orgány dieťatka. Nezabudnite pridávať denne k zelenine zastudena lisované oleje napr. ľanový. Tuky v zelenine znásobujú rozptyl vitamínov. Vynikajúce sú aj smoothies, ktoré obsahujú aj potrebnú vlákninu. Dbajte však na to, čo kombinujete, niekedy je menej viac a detičkám sa nezaťaží trávenie. Pridávajte deťom zelené - chloryl - v podobe vňatí, byliniek, či listov zeleniny. Do každej šťavy, alebo smoothie pridávam aj citrónovú šťavu, na dosladenie lyžičku medu. Pre zvýšenie imunity môžete pridať aj zázvor, škoricu, alebo kurkumu - pôsobia protizápalovo. Aj tu platí, že radšej ovocné smoothie a dostatočne zriedené, pretože sú silne detoxikačné. Pri väčších deťoch, zaraďte do jedálnička hlivu ustricovú. Má silnú schopnosť stimulovať bunky, ktoré v tele vytvárajú imunitu.
- Veľmi dôležitou kapitolou sú probiotiká - prírodné na báze stravy. Bryndza, kyslá kapusta, kvasená zelenina, kefír, acidko, či iné kyslomliečne výrobky. Probiotiká nie sú žiadnou modernou vlnou, už naši predkovia vedeli, aké sú v strave dôležité a akú ochrannú funkciu spĺňajú. Sú veľmi dôležitým dielom v skladačke dobrej imunity, nielen po chorobe alebo dobratí atb. Dokážu zabraňovať rozšíreniu mikroorganizmov a infekciám, ktoré sú často príčinou vzniku chorôb.
- Vitamíny z lekárne - drvivé množstvo týchto vitamínov obsahuje minimum účinných látok, plus prídavky v podobe cukrov, farbív, aróm a konzervantov - farebné a presladené detské sirupy dokonca s umelými sladidlami :/ Žiaľ, je to tak, detské vitamínové doplnky čítajte radšej dvakrát. Tabletkové vitamíny u nás nemajú miesto, dopĺňame si ich prírodne. vit d a vit c - Keď som bola na prednáške p. profesora Badu, uznávaného kardiochirurga, rozprával o tom, ako sa vyrába vitamín D, sú to ožiarené huby :/ že sú to čisté umeliny. Aj on mi potvrdil to, čo som doma praktikovala, že najlepší vitamín D je olej z treščej pečene, ktorú si normálne kúpite v potravinách. Treba si dávať pozor na oleje, ktoré sú už dostať kúpiť pre deti a sú zmiešané z olejov rýb, ktoré na seba viažu toxický odpad, ako napríklad žralok. Pri vitamíne C preferujem rakytník od www.zlatyrakytnik.sk je to slovenský pestovateľ s bio cerfitikátom, kupujem od nich čerstvé bobuľky, ktoré mám v mrazničke po celý rok a taktiež aj rakytníkovú šťavu či med. Už dve bobulky pokryjú denný príjem vitamínu C. Rakytník môžu deti už od dvoch rokov. Ak kupujem céčko práškové, tak jedine v čistej forme v podobe kyseliny ascorbovej - bez prímesí, farbív, aróm atď. Kúpite napríklad v DM drogerie, alebo na pgchem.sk. Na doplnenie vitamínu c je výborné aj kivi či brokolica.
- Na margo byliniek a prírodnej lekárne na podporu imunity používam tinktúru, alebo sirup z echinacei, keď je chrípkové obdobie, alebo vidím, že na dieťa niečo lezie, urobím kúru na zlepšenie imunity mesiac vkuse. Ak nezaberie, po pauze opäť mesiac. Maximálne však dva mesiace, tak to odporúča aj farmaceutický výrobca od Hanus a mám to odkonzultované aj s naším pediatrom. Máme s ňou výborné skúsenosti, krásne posilňuje imunitu. Kľudne aj v podobe čaju. Pre väčšie deti od 3 rokov ak sú naozaj časté problémy s chorobami, alebo pečeňou či tráviacim traktom a stolicou zaradiť pestrec mariánsky, pol čajovej lyžičky denne - čistí pečen a zlepšuje peristaltiku. Na nakopnutie trávenia blahodárne vplýva aj psylium - čo sú šupky skorocela indického, alebo pomleté ľanové semiačko. Zamiešať do jogurtu, alebo kaše. Výborným posilňovačom imunity sú aj fermentované výrobky z včelieho peľu, naozaj účinné a tým, že sú prekvasené a veľmi dobre tolerované aj pre tých, čo majú bežne alergie na včelie produkty. Sú vhodné aj pre dospelých, ak som prečerpaná a unavená siahal po peli, nakopne k aktivite. Vždy však vyskúšajte, či dieťa nie je na peľ alergické, pretože je to silný alergén. Testy sa robia na predlaktí a sledujú sa alergické reakcie. (včelie mám odskúšané tieto : https://babickinazahrada.sk/9-pel-propolis-vcelie-produkty) V čase choroby používame prírodné širokospektrálne atb - tinktúru z kapucínky a dopĺňame aj gse kvapkami (olej z grepových jadier). Ak chcem našu imunitu posilniť, zaradím tinktúru z kapucínky aj na dva týždne. Pridávam aj tinktúru z čiernej ríbezle. Všetky tinktúry, hoci sú naložené v alkohole, môžu aj deti, pokým sa nakvapkajú do horúceho čaju na lyžičku. Vtedy sa alkohol vyparí - má to potvrdené od dvoch nezávislých lekárov. Bylinky, ktorými chorobu podporujeme v podobe čajov sú baza, echinacea, sladké drievko, šípky, lipa a rakytník - všetky musia byť veľmi slabučké, len tak medzi prsty.
- Imunita sa nedá vybudovať za deň ani dva. Žiadne zázračné nápoje či lieky neexistujú. Pri prírodnom budovaní treba byť trpezlivý, trvá to dlhšie, ale nebojte sa, účinky sa dostavia a budú v konečnom dôsledku dlhodobejšie :*
Poznámka k receptu
zdroj foto : najmama.sk
Všetky informácie spomenuté z článku vychádzajú z mojich nadobudnutých poznatkov a zo zdrojov :
hanus.sk
Zdravie z Božej lekárne - Mária Trebenová
Prírodná lekáreň
Encyklopédia bylín
Atlas liečivých rastlín
vedomec.com
Ďakujem Vám za zdieľanie receptov, veľmi tým podporujete moju prácu.
Ten sylibum myslite PSYLIUM? ☺
Dobrý deň smiem sa spýtať, že tie bylinky ako sú šípky, lipa, rakytník baza môže dieťa od akého veku, ďakujem
I’m eager to try Brennivin someday.I’ve know many who will thankfully take a drink, but there’s definitely a distinction with the “thirsty” folks; those for whom the drink in question creates conversation itself. Of course, a few drinks always facilitate chatter, but when the chatter is centered around the source ith;tf…elsat’s a wonderful thing (at least for us geeks).
First off I want to say excellent blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing. I’ve had a tough time clearing my thoughts in getting my ideas out. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips? Kudos!
http://healthhint.eu
Par poznamok – kurkuma je účinná len vtedy, ak sa nakrátko prevarí a doplní čiernym korením, tinktúry v alkohole by som deťom nedávala, pri žiadnej teplote ! teda ani horúcom čaji – sa alkohol neodparí úplne!!! to je vedecky fakt, nie moj vymysel, takze riziko pre detsky mozog alkohol v tejto forme predstavuje…a k oleju z treščej pečene – nei je bez zaťaženia toxínmi, skôr naopak, kedže pečeň je filtračný orgán 🙁 v prípade vit.D skôr aktivity vonku, denne, prechádzky, pri slnku aj bez neho, doplniť kvalitným maslom ( zdroj vitamínu K) potrebný pre využitie Dčka v organizme.
Pani Martina. Ak mozem vstupit. Existuju tinktury rastlinneho povodu kde je samozrejme aj alkohol a su povolene aj dojcatam pripadne detom od jedneho roku. Pri davkovani sa jedna o par kvapiek a mnozstvo akoholu v nich urcite dietatu neublizi. Pokial sa niekto chce uistit kvapnutim do tepleho napoja nevidim v tom problem.
Takže jednoducho povedané dieťa z toho vyrastie 🙂
Ahoj Tinka, akú robíš zálievku na ten mrkvový šalátik prosím? Ďakujem 🙂