Často ma prosíte o nákupný zoznam zdravých potravín. Zoznam robiť nebudem, mal by 300 položiek a buď by ste sa stratili, alebo by vás to prestalo baviť čítať. Preto Vám budem postupne postovať, ako sa orientovať v potravinách. Začneme veľmi dôležitou položkou a to tukmi. Dôležité je vedieť, čo nekupovať a to sú : rastlinné stužené tuky - margaríny, rastlinné stužené nátierky, pseudomaslinka či akékoľvek rafinované oleje. Práve tieto nezdravé tuky sú zodpovedné za problémy s cievami, kardiovaskulárnym systémom alebo vysokými hodnotami zlého cholesterolu. Nie som radikálna, preto v mojej kuchyni má svoje stabilné miesto viacero tukov a za zdravé tuky považujem tieto :
Často ma prosíte o nákupný zoznam zdravých potravín. Zoznam robiť nebudem, mal by 300 položiek a buď by ste sa stratili, alebo by vás to prestalo baviť čítať. Preto Vám budem postupne postovať, ako sa orientovať v potravinách. Začneme veľmi dôležitou položkou a to tukmi. Dôležité je vedieť, čo nekupovať a to sú : rastlinné stužené tuky - margaríny, rastlinné stužené nátierky, pseudomaslinka či akékoľvek rafinované oleje. Práve tieto nezdravé tuky sú zodpovedné za problémy s cievami, kardiovaskulárnym systémom alebo vysokými hodnotami zlého cholesterolu. Nie som radikálna, preto v mojej kuchyni má svoje stabilné miesto viacero tukov a za zdravé tuky považujem tieto : |
Postup prípravy
- 1. Bravčová masť/husacia masť/kačacia masť – masti, ktoré sú nášmu telu najbližšie, sú lokálne, poznali ich už naši predkovia a majú výborné tepelné vlastnosti. Masť kupujte výlučne v skle, ideálne domácu, nakoľko, keď kúpite v umelej hmote, nesie si so sebou aj chémiu, ktorú umelina prepustí do masti, nakoľko sa do nej leje horúca.
- 2. Zastudena lisované slovenské lokálne oleje : tekvicový, repkový , slnečnicový, orechový či makový slovenský olej od Bezodpadu alebo Tekvicovejadierka.sk, ktoré na striedačku tiež používam. Som lokálny patriot a som presvedčená, že tieto oleje sú rovnako kvalitné ako akékoľvek zahraničné prímorské. Sú nerafinované, nefiltrované, bez akejkoľvek chemickej úpravy. Priaznivo pôsobia na srdcovo-cievny systém, na krvný tlak, na hladinu cholesterolu v krvi, na metabolizmus a trávenie, na pamäť, na správny vývin svalov, spomaľujú starnutie pokožky, posilňujú vlasy a nechty. Sú vysoko cenené najmä pre ideálny pomer hladiny omega 6 a 3 mastných kyselím a obsahu vitamínu E. Používam na studenú kuchyňu aj teplú kuchyňu do 180 stupňov (okrem tekvicového).
- 3. Zastudena lisovaný extra panenský olivový olej – už v starovekom grécku vedeli, že olivový olej je plný antioxidantov a chráni telo pred voľnými radikálmi. Vďaka kyseline olejovej, znižuje riziko cievnych ochorení. Má vysoké protizápalové a regeneračné schopnosti, preto sa využíva aj v kozmetike. Podporuje trávenie, zažívací trakt a pôsobí ako prevencia proti mŕtvici, cievnych a ischemických ochorení.
- 4. Maslo – poctivé, 82% tné a vyššie, ideálne lokálne a farmárske. Nedám naňho dopustiť. Výborné na studenú kuchyňu, prípadne do tepelne upravenej na záver, kvôli rýchlemu prepáleniu.
- 5. Kokosový olej – o tomto oleji sa popísalo veľa kladných aj záporných vlastností, ktoré zatiaľ úplne nie sú potvrdené. Je to dosť novodobá záležitosť, myslím si, že je v poriadku, ak sa strieda v kuchyni v rozumnom pomere aj s inými olejmi. Osobne ho mám rada do sladkého, na palacinky a do pečenia. Kupujte vždy v skle, nerafinovaný, nebielený ideálne raw/bio – tie v umelej hmote sú nekvalitné.
- 6. Maslo ghee – je to prepustené/pražené maslo, ktoré má svoje korene už v ayurvéde. Výborné je najmä pre ľudí, ktorí sú alergickí na BKM, ktoré ghee neobsahuje. Má dobré tepelné vlastnosti, neprepráža sa a chutí tak trochu ako karamel.
Ďakujem Vám za zdieľanie receptov, veľmi tým podporujete moju prácu.
Dobrý deň Tinka,
výborný článok, konečne sa viem v tukoch viac orientovať 😀
Ale aj tak potrebujem poradiť. Keď robím cibuľkový základ a chcem piecť mäsko, ktorý tuk použiť? A napr. také palacinky môžem na kokosovom oleji? Niekde som čítala že sa dá aj na ghee masle.
Ďakujeem 🙂