Smrekový sirup – smrečky

Smrekový sirup - smrečky
Smrekový sirup - smrečky
Hodnotienie: 42
Hodnotenie: 4.21
You:
Hodnotenie receptu
Tlačiť recept
    Smrekový sirup - smrečky
    Smrekový sirup - smrečky
    Hodnotienie: 42
    Hodnotenie: 4.21
    You:
    Hodnotenie receptu
    Tlačiť recept
      Postup prípravy
      1. Mladé výhonky smrečkov 5-8cm najlepšie z vlastneho smreka/na fotke sú naše výhonky z dvora zo vždyzeleného smreka nie z opadavého/ vrstvíme do 4litr.zavarovacieho pohára asi v 5cm vrstvách a presýpame najlepšie trstinovým cukrom. S medom je nachylny na kysnutie. Cukru vždy treba dať za 1-2hrste na každú vrstvu smrečkov.. Na 4litrový pohár treba okolo 1,5kg cukru alebo medu. Jedno alebo druhé. Ak sa dáva med ťažšie prekvasí, ale je zdravší. Treba rozdeliť asi na 5-6 vrstiev a každú vrstvu smrečkov presýpať cukrom alebo potierať medom..Takto naplníme plný pohár. Na vrchu musí byť cukor alebo med. Zatvoríme viečkom alebo celofánom a dáme na okno na slnko na min.14 dní prekvasiť. Postupne sa bude cukor alebo med spúšťať a tvoriť sirup. Každý deň aspoň 1-2x treba smrečky ponárať čistou lyžicou do sirupu, lebo sa tlačia hore. Inak by vrch mohol začať plesnivieť. Ked bude všetko prekvasené po min.14dňoch a cukor alebo med bude rozpustený sirup sa zleje - prefiltruje cez gázu do menších zavar.pohárov, zo smrečkov sa vyžmýka zvyšok šťavy - sirupu a uskladní sa v chladničke, kde sa bude ešte dalej sirup čistiť prípadne dokvasí. Kvas na spodku pohára nie je na závadu, ale po čase a môže ešte prefiltrovať cez gázu. Užíva sa na kašel a priedušky 1!2-1KL 3x denne podľa veku dieťaťa..Pri príprave treba dodržiavať prísnu hygienu, neolizovať, natláčať ideálne v rukaviciach, aby nezačal kvasiť. Vrch pohára pretrieť domácim alkoholom. Vydrží aj rok, dva.
      2. Naľavo s medom, napravo s cukrom
        Naľavo s medom, napravo s cukrom
      3. takto vyzeraju tie smrečky - výhonky, na konci konárov. zberom sa strom neničí, netreba sa obávať ani neznehodnocuje. máme to overené rokmi. práveže zber výhonkov stromu prospieva.
        takto vyzeraju tie smrečky - výhonky, na konci konárov. zberom sa strom neničí, netreba sa obávať ani neznehodnocuje. máme to overené rokmi. práveže zber výhonkov stromu prospieva.
      Ďakujem Vám za zdieľanie receptov, veľmi tým podporujete moju prácu.

      Autor: Tinka Karmažín

      Zdravo žiť, cítiť sa fit, a aby jedlo nebolo nepriateľ – to nie je diéta. To je životný štýl. A o tom je môj blog, vitajte :) Volám sa Tinka Karmažín a varenie a pečenie sú mojou vášňou. Každá minúta strávená v kuchyni je pre mňa jedinečný gurmánsky zážitok. Varím pestro a potrpím si na kvalitné, zdravé a ideálne lokálne BIO potraviny. Denne vás priťahujem do kuchyne a ukazujem, ako mať radosť zo zdravého varenia, ktoré chutí neskutočne.

      Pozri tiež

      Pravidlá súťaže na Facebooku

      Účasť v súťaži je možná len pre obyvateľov Slovenska, ktorí majú platný Facebook účet. Súťažiaci …

      23 komentárov

      1. Prosím vás ak bude smrek opadavy? Nie som si istá z akého som to trhala. Či mi to nie je zbytočne robiť ak mám z Nesprávneho smreku

      2. Smrek opadavý je jedovatý

      3. Vedeli by ste mi prosim poradit, kde som spravila chybu? Sirup som zliala a zacal sumiet. Pouzila som malo cukru???

        • „šumenie“ je prirodzeny sprievodný jav fermentácie a je spôsobený produkciou CO2. Kvasnice, ktoré sú prítomne všade (na tých smrekovych výhonkoch, aj vo vzduchu, aj v mede), metabolizujú cukor na alkohol a CO2, pokiaľ obsah alkoholu je priliš vysoký, začne kolónia odumierat a proces sa zastavi, prípadne sa začnú presadzovať kolónie s mliečnym, alebo octovým kvasením (kyslá kapusta, ocot atď.). Pokiaľ je to nežiaduce, stačí zabrániť prístupu vzduchu (kyslíka) kvasnou zátkou (ako pri výrobe piva alebo vína). Ak chceš proces kvasenia zastaviť, resp. silne zredukovať, stači umiestniť kvasnu nadobu do chladničky. Výsledok tejto „divokej“ fermentácie bude hlavne závisieť na prostredí v kvasnej nádobe, pretože rózne kvasinky obľubujú rôzne prostredie. To, že tvoj „sirup“ šumí je v poriadku.

      4. Smrekovec opadavy nie je jedovaty.
        Jedovaty je tis.

      5. A kedy tam ide citron?

      6. Prosim Vas, da sa pouzit aj smrek pichlavy (strieborna jedlicka)? Vdaka

      7. Dobry den. Mna by tiez zaujimalo, z ktoreho stromu presne sa tento recept robi. Poprosim pani Tinku o latinky nazov stromu, z ktoreho robila sirup ona.
        Vopred dakujem.

      8. Je nutne vyhonky nejak umyt,pripadne nejak susit pred tym,nez sa zacne vrstvit do pohara?
        Dakujem

      9. Môžem v jednom pohári kombinovať med s trstinovym cukrom (DM).

      10. Super clanok ale uz to nerobievam lebo nemam cas. Odporucam si kuknut eshop ihlickovo ktory sa venuju iba tomu a z vlastnej skusenosti musim povedat ze chutia vyborne.

      11. Poprosím niekoho, kto by mi vedel odpovedať. Z výhonkov sme urobili sirup a potom po zliati sme do výhonkov dali vodku. Na povrchu máme taký zelenkavý povlak. Tak sme si nie istí, či to je povlak z ihličia či plieseň?

      12. Med na vyrobu smrekoveho sirupu neodporucam. Slovenska norma na obsah vlhkosti v mede je do 18%. Po zaliati vyhonkov medom sa nasledne zvysi obsah vody v mede a na 100% Vam to zacne fermentovat. Je jedno ci je med skrystalizovany alebo nie. Aj med s obsahom vody do 18% Vam skystalizuje.

      13. Dobrý deň, nakoľko výhonky u nás doma zo smreku sú skôr tvrdšie, predpokladám, že je to smrek biely alebo strieborný, tak som použila výhonky z jedle, majú veľmi peknú výraznú vôňu ihličnanu. Je to tiež v poriadku? 🙂 Ďakujem pekne.

      14. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je veľká chyba, že som výhonky umyla a hneď dávala do flašky spolu s cukrom a citrónom. Neviem ako má sirup chutiť, keďže ho robím prvý krát, chuť je sladká jemne kyselkavá a neviem či sa to len mne zdá, ale cítim v ňom ako keby pleseň.. viete mi s týmto poradiť? Ďakujem za odpoveď.

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.