Dochucovanie jedál

Moje dochucovacie desatoro
Moje dochucovacie desatoro
Hodnotienie: 0
Hodnotenie: 0
You:
Hodnotenie receptu
Tlačiť recept
Často sa ma pýtate na dochucovanie jedál. Keďže v mojej domácnosti komerčné vegety, bujóny ani iné dochucovadlá nepoužívam, spísala som vám nižšie moje "dochucovacie desatoro" triky, ako prírodne vychutiť jedlo do nebies 🙂 Ako si vďaka tomu zlepšiť trávenie, čo dávať deťom a ktoré vôbec kupovať :*
Moje dochucovacie desatoro
Moje dochucovacie desatoro
Hodnotienie: 0
Hodnotenie: 0
You:
Hodnotenie receptu
Tlačiť recept
Často sa ma pýtate na dochucovanie jedál. Keďže v mojej domácnosti komerčné vegety, bujóny ani iné dochucovadlá nepoužívam, spísala som vám nižšie moje "dochucovacie desatoro" triky, ako prírodne vychutiť jedlo do nebies 🙂 Ako si vďaka tomu zlepšiť trávenie, čo dávať deťom a ktoré vôbec kupovať :*
Postup prípravy
  1. Základom každého jedla je ZÁKLAD - čiže jemné opraženie cibuľky, cesnaku či póru na olivovom oleji, bravčovej masti, alebo masle. Ak máte zdravotné problémy, alebo problémy s trávením, alebo varíte pre malé detičky, horeuvedené neosmahujte, len dajte vyvariť do jedla kvôli chuti a na záver vyhoďte. Olivový olej používam extra panenský zastudena lisovaný aj na tepelnú úpravu. Veľa popredných kuchárov sveta to tak robí. Treba ale dávať pozor, aby sme ho nepeckovali, pretože by sa prepálil. Jemne, zľahka na strednom ohni 🙂
  2. PESTRÁ ZELENINA - nebojte sa kombinovať zeleninu a pridávať jej veľa do každého jedla. Mrkva výborne pôsobí proti páleniu záhy, ak máte s týmto problém, dávajte ju do každého jedla. Navyše príjemne jedlo osladí. Tiež mám veľmi rada petržlen, zeler či paštrnák, sú výborne aromatické a krásne vychutia jedlo. Petržlen dávam na kocky, zeler a paštrnák strúham nahrubo k inej zelenine. Pridajte do jedla aj papriku, zelenú či červenú, jej chrumkavosť a sviežosť obzvláštni akékoľvek soté. Nebojte sa zeleniny ani jej kombinácií.
  3. KORENINY - moja najobľúbenenejšia korenina je rasca (zväčša drvená). Dodá jedlu vynikajúcu chuť a navyše podporuje trávenie. Rada používam do jedál aj všeobecne známu kurkumu, vďaka silným antiseptickým účinkom blahodárne pôsobí na naše telo. Ďalším vynikajúcim korením na trávenie je práve saturejka a čubrica. Ak potrebujete jedľo odľahčiť, smelo do toho.. Zastúpenie u mňa má aj tymián, bobkový list, majoránka či rôzne druhy čierneho, bieleho a zeleného korenia. Výborné je aj chilli či kayenské korenie - taktiež výborne podporuje trávenie a spaľuje tuky 🙂 Koreniny pridávam až po fáze cibuľky a zeleniny a vždy sušené. Čerstvé koreniny prídu až na záver jedla.
  4. DIJONSKÁ HORČICA - vynikajúce dochucovadlo, bez ktorého neviem žiť. Chuť, ktorú odovzdá jedlu - najmä mäsu je neopísateľná, to proste vyskúšate len raz a už ju nepustíte. Od stejku, po mäsko na šťave. Varom stráca svoju ostrú štipľavosť a tým je vhodná aj pre deti. Okrem jej chuťových výhod a ľahkej dostupnosti je aj úžasne liečivá. Je naozaj bohatá na fyto-živiny, minerály, vitamíny a antioxidanty. Obsahuje veľa kvalitných bielkovín, esenciálnych olejov, vlákniny a úžasného vitamínu E - tzv vitamínu mladosti.
  5. KEČUP/PRETLAK/AJVAR - milujem pridávať do jedál náš domáci kečup, recept od mojej maminky. Vždy ho robíme na kvantá, aby sme po celý rok mali. Jedlo vám pekne zahustí a pridá na chuti. Ak nemáte domáci kečup, môžete pridať aj ošúpané a nakrájané rajčiny. Kečup kupujem naozaj len zriedkavo. Ak kupujete dajte si pozor na zloženie, častokrát okolo rajčín ani nechodilo a obsahujú veľa pridaného bieleho cukru - najmä tie detské. Zložením aj chuťou sa mi páči ten z billy - naše bio. A obsahuje trstinový cukor. Ak nechcete kečup, môžete pridať akýkoľvek domáci buď pretlak, alebo paprikovú pomazánku, alebo ajvar.
  6. SÓJOVÁ OMÁČKA - sóju nepreferujem, ani nekonzumujem. Jediný sójový výrobok, ktorý kupujem je zdraviu prospešná fermentovaná sójová omáčka. Bez akýchkoľvek adjitív, éčok, zvýrazňovačov chuti a nedocukrovaná. Naše telo potrebuje fermentované výrobky ako soľ (kyslá kapusta). Blahodárne pôsobia na náš organizmus a vynikajúco dochutia jedlo. Podobne je na tom aj miso pasta, tiež na takej istej báze. V bežných reťazcoch sa takáto zdravá sójovku hľadá naozaj ťažko, sú to väčšinou len farbené, cukrové a éčkové vody. Doteraz som kupovala v dm alnaturu, tú však prestali vyrábať, tak ak máte tip, kde a akú zdravú kúpiť, poraďte aj mne. PS : V ázii jedia jedine fermentované sójové výrobky, tam nevidíte, že by sa kŕmili sójovými kockami a podobne 🙂 Asi vedia prečo.. Kvalitná a zdravá sójová omáčka má obsahovať len : vodu, sójové bôby, morskú soľ a obilninu (pšenicu, raž alebo špaldu) NIČ VIAC...
  7. BALSAMICO OCOT - úžasne zdravé dochucovadlo. Jemne karamelovej chuti s kyslým podtónom. To kvalitné by malo obsahovať len varený hroznový mušt, vínny ocot a maximálne nejaký antioxidant, kvôli stabilizácii. Pridávam rada do zeleniny (nielen na orientálny spôsob) gulášov, či spravím redukciu k stejku.
  8. CITRÓNOVÁ ŠŤAVA - citrón žmýkam všade aj do vývaru 🙂 Každému jednému jedlu pár kvapiek citróna nádherne vyváži chuť, osvieži a jedlo získa úplne iný rozmer. Navyše dodáte telu aj vitamín c.
  9. ČERSTVÉ BYLINKY - Bez čerstvých byliniek si neviem predstaviť jedlo. Petržlenová vňať je u nás stálica, tú pridávam na záver za hrsť do každého jedla. Obľúbila som si aj bazalku dodá neskutočný rozmer polievkam. Na záver vždy odoberiem trochu polievky, vhodím bazalku, rozmixujem a vrátim späť. Polievku tak krásne zahustí a dodá jej neskutočnú chuť. Čerstvá pažítka - vynikajúca do akejkoľvek nátierky. Bazalka, oregano - do akýchkoľvek rajčinových jedál fantastické! Často si robím aj zelené pesto - čo mám to rozmixujem, pridám aj špenát či rukolu, olivový olej, mleté mandle, soľ, citrónovú šťavu a geniálne pesto na cestoviny, alebo aj do masla na chlebík, či uvarený zemiak, budete sa zalizovať. Bylinky zásadne nevarím už, dávam do uvarených vypnutých jedál úplne na záver. Bylinky navyše obsahujú veľa chlorofylu, ktoré naše telo potrebuje ako kyslík. Denná konzumácia je veľmi prospešná pre náš mozog aj srdce.
  10. TUKY A MED - na záver každého jedla pridávam poctivé 82% tné maslo, alebo kvalitný extra panenský olivový olej. Je to v prvom rade kvôli chuti, pretože ja maslo naozaj milujem a potom aj kvôli dodatočnej aktivácii vitamínov z jedla - vitamíny zo zeleniny sú totiž rozpustné aj v tukoch. Na med nedám dopustiť, u nás v kuchyni na dennom poriadku. Určite nezastávam názor že med len v čase choroby lebo to je liek a denným používaním sa telo stane rezistentné - pre mňa ozajstná hlúposť. Med je pre mňa najlepšie sladidlo zo všetkých a denná konzumácia v primeraných dávkach je tá najlepšia prevencia na mozog, kardiovaskulárny systém a cievy. Do veľa jedál pridávam rada med, pretože malinká lyžička krásne vyváži sladkoslanú chuť. Ako sa hovorí že do každého slaného jedla treba štipku cukru a do sladkého soli, tak to platí stopercentne. Aj v zeleninových polievkach 🙂 Veď ochutnajte sami :*
Poznámka k receptu

obrázok ilustračný, zdroj : www.hmicronpowder.com

Ďakujem Vám za zdieľanie receptov, veľmi tým podporujete moju prácu.

Autor: Tinka Karmažín

Zdravo žiť, cítiť sa fit, a aby jedlo nebolo nepriateľ – to nie je diéta. To je životný štýl. A o tom je môj blog, vitajte :) Volám sa Tinka Karmažín a varenie a pečenie sú mojou vášňou. Každá minúta strávená v kuchyni je pre mňa jedinečný gurmánsky zážitok. Varím pestro a potrpím si na kvalitné, zdravé a ideálne lokálne BIO potraviny. Denne vás priťahujem do kuchyne a ukazujem, ako mať radosť zo zdravého varenia, ktoré chutí neskutočne.

Pozri tiež

Pravidlá súťaže na Facebooku

Účasť v súťaži je možná len pre obyvateľov Slovenska, ktorí majú platný Facebook účet. Súťažiaci …

3 komentáre

  1. TINKA,super sojova omacka je Kikkoman 🙂

  2. Dobrý den,
    Zaujíma ma Váš názor na „med a vysoká teplota“. Keďže ho dávate do jedla (aj ked po uvarení), predsa ma min. 90stupnov… Do bežného čaju sa odporúča dávať med, až keď je ho „možné piť“, tj teplota asi 50stupnov.
    Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.